top of page
piyano

BİLSEM SINAV

Bilsem (Bilim ve Sanat Merkezleri)

 

BİLSEM’ler ilkokul 4. sınıftan sonra üstün yetenekli öğrencilerin okul sonrasında yeteneklerine uygun alanlarda desteklendiği kurumlar. Öğrenciler BİLSEM’lerde akıl ve zekâ oyunlarından  arkeolojiye, mekatronikten uzay bilimlerine kadar pek çok alanda  haftada 4 saat etkinlik ve proje tabanlı bir eğitim alıyor. BİLSEM’lere zekâ ve yetenek sınavları sonrasında kayıt yaptırılıyor. İlki 1996 yılında kurulan BİLSEM’ler eskiye oranla Türkiye genelinde artık daha yaygın. 64 ilde 72 BİLSEM bulunuyor. Yaklaşık 14 bin üstün yetenekli çocuk, okul sonrası bu merkezlerde eğitim alıyor.

 

BİLSEM üniversite işbirliği artacak 

 

Veliler, MEB’e bağlı olmasına karşın öğretmenlerin, özel okulların bu merkezlerden habersiz olduğunu söylüyor. MEB, bu kurumların  üniversiteler, bilim merkezleri, müzeler ve TÜBİTAK gibi kurumlarla işbirliğinin de artırmayı hedefliyor. Türkiye genelinde sınıf öğretmenlerinin aday gösterdiği 2., 3. ve 4. sınıf öğrenciler kayıt yaptırabilecekler.

 

Bu sınavı geçenler yetenek testine de tabi tutulacak.

 

Müzik Sınıfı Sanat Merkezi olarak, bu sınavlara katılmak isteyen öğrencilere yönelik, yetenek testi çalışmalarına başladık. Çalışmalar yetenek sınavı için grup, enstrüman eğitimi için birebir eğitim şekli ile yapılacaktır. Grup çalışmaları Eğitim Koordinatörümüz Hayrettin SARSILMAZ tarafından verilecek olup, enstrüman eğitimleri ise alanında uzman eğitmenler eşliğinde verilecektir…

bottom of page