top of page
ŞAN

ŞAN
 

Şan,kısaca güzel şarkı söyleme sanatıdır.Fakat burada önemli olan sağlıklı bir şekilde sesi kullanabilmektir.
Bir kişi donanım olarak çok iyi bir sese(ses organlarına)sahip olsa bile eğer teknik anlamda yetersiz ise doğru ve güzel şarkı söyleyemez.Demek ki bu temel 2 özelliğin de bir şarkıcıda bulunması gerekiyor.

Sıkça sorulan sorulardan biride insanların seslerinin doğuştan güzel olduğudur.Bu çok yanlıştır her ses güzeldir burada asıl mühim olan sesi kullanmayı bilmektir.Anatomik bir sorun yoksa bütün insanlar güzel bir sese sahiptir.

Sesimizi enstruman olarak ele alırsak bütün enstruman eğitimleri arasında en zor olanıdır.Öğrenilmesi zor fakat uygulanması en kolay olan da denebilir.

Kendi kendimize sesimizi geliştirebilirmiyiz?Kesinlikle mümkün değil.Hiç eğitim almadan belli bir düzeye gelmeden ses egzersizleri yapmak hatta şarkı söylemek büyük bir hatadır.

Şan hocaları arasında bile doğru sanılan yanlışları,hataları bu sitede ele alacağım.

En temel ses sorunları,

1-Sigara
2-Alkol
3-Sürekli düzensiz uyku,stress yorgunluk
4-Su tüketimi noksanlığı
5-Metabolik ve anatomik hastalıklar
6-Yüksek ses ile konuşma şarkı söyleme
7-Yanlış teknik ile ses kullanımı
8-İşitmede sorun

gibi daha birçok neden sayabiliriz.

 

Kursumuzda dersler 50 dakikalık süreler ile işlenmektedir. Pedagojik formasyon sahibi ve deneyimli hocalar eşliğinde öğrenciyi sıkmadan keyifli şekilde işlenmesi hedeflenmektedir. Genel anlamda birebir işlenen derslerimiz, sosyal bir ortam talep eden öğrencilerden gelen istek doğrultusunda gurup şeklinde de işlenmektedir.

bottom of page