top of page

GİTAR HAKKINDA BİLGİ

 

Gitarın tarihçesi

 

Telli bir çalgı olan gitar dersi, 5 telli olarak Mezopotamya'da ortaya çıkmış, daha sonra  gitara 6. tel eklenerek geliştirilmiştir. Gitar dersi  1940 yılında ilk elektro gitar dersi geliştirilmiş ve gitar dersi seri üretimine geçilmiştir. Gitar dersi pena veya tırnaklarla çalınır. Gitar dersi ve Lut çoğu zaman birbirleri ile karıştırılmaktadır. Gitar dersi aile bakımından gerçek Lut (Lavta) ailesine aittir. Gitarın en son uğradığı yer 18.yy’da Afrika’dır. Gitar dersi buraya Portekizliler tarafından getirilmiştir.Gitar dersi 13.yy’dan beri Avrupa’da kullanılan bir çalgı olmuştur. Gitar dersi ismini büyük ihtimalle Yunanlılardan almıştır. Pek çok türü olan gitarın başlıca türleri şunlardır: Elektro gitar dersi, klasik  gitar dersi ,akustik gitar dersi ,bas gitar dersi.

Gitar türleri:

Klasik gitar
“Klasik gitarlar”, “İspanyol gitarı” ya da “Naylon telli gitar” dersi olarak da bilinirler. Gitar dersi 6 tellidirler ve genellikle alt 3 tel naylondur. Gitarın üst 3 tel ise ipek üzerine çok ince çelik tel ile sarılıdır. Gitarın dersi üzerine,basıldığında tam notanın çıkmasını sağlayan gitar dersi perdelerde bulunan bir sap ve sesi oluşturan içi oyuk bir gövdeden oluşur.

Akustik Gitar
Akustik gitar dersi 6 Telli Akustik İbanez ve 12 Telli Akustik Fender
Görünüş itibariyle klasik gitarı dersi andıran akustik gitarın gövdesi klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış gitar dersi tellere sahip olması klasik gitarla arasındaki en büyük farktır.Gitar dersi tellerin çelikten olması akustik gitarın klasik gitardan daha basınçlı gergin bir sapa sahip olmasını sağlar.

Elektro gitar
Elektro gitar dersi çok basit bir tanımla tellerin titreşimini gövdesinde bulunan gitar dersi manyetikler sayesinde elektriğe çeviren ve gitar dersi böylece amfiye bağlandığında yüksek miktarda ses alınabilen gitardır. Diğer gitarlar gibi elektro gitar dersi da sap, gövde ve bas olmak üzere gitar dersi üç ana bölümden oluşur.

Bas gitar
Bas gitar dersi, çalışma prensibi elektro gitara benzer. Fakat sesi normal gitarlardan 1 oktav kalındır. Portede bas gitar dersi için Fa anahtarı kullanılır. Değişik çeşitlerde bas gitarlarda bulunmaktadır: genelde gitar  dersi 4 telli, 12 telli, 6 telli, 5 telli, perdesiz, kafasız. Bas gitarda, elektro gitar dersi gibi içi dolumudur…

bottom of page